Search

Zirtek капки: инструкции за употреба

Цирtek е оригиналния антихистамин, едно от търговските наименования на лекарството цетиризин.

Някои класификации се отнасят до това лекарство за второто поколение антихистамини, но според мнението на повечето изследователи и неговите фармакологични свойства лекарството принадлежи към третото поколение.

На тази страница ще намерите цялата информация за Зиртек: пълни указания за употреба с този наркотик, средната цена в аптеки, пълен и непълен аналози на лекарството, както и признания на хора, които вече са използвали Зиртек капки. Искате ли да оставите мнението си? Моля, пишете в коментарите.

Клинична и фармакологична група

Блокиращият рецептор на хистамин Н1 рецепторите. Антиалергично лекарство.

Условия за отпускане от аптеките

Издаден без лекарско предписание.

Колко струват Zyrtec? Средната цена в аптеките е на нивото от 360 рубли.

Форма на издаване и състав

Лекарството се предлага в две фармакологични форми:

  1. Цирtek пада. Външно е ясна течност, без цвят. Характерен за миризмата на оцетна киселина. Течността се излива в 10 или 20 ml в бутилки от тъмно стъкло, плътно ukuporennyh. В картонената опаковка освен бутилката е поставена капкомера.
  2. Таблетките са покрити с капак. Това са бели продълговати таблетки с изпъкнали повърхности, с риск от едната страна и гравирани с буквата "Y" от двете страни на рисковете. 7 или 10 таблетки се поставят в блистера, 1 блистер (7 или 10 таблетки) или 2 блистера (10 таблетки) се поставят в картонен сноп.

Активното вещество - цетиризин дихидрохлорид:

  • 1 таблетка - 10 mg;
  • 1 ml капки - 10 mg.

Помощни вещества: Таблетките колоиден силициев диоксид, лактоза монохидрат, магнезиев стеарат, микрокристална целулоза, Opadry Y-1-7000 (титанов диоксид (Е 171), хипромелоза (Е464), макрогол 400).

Помощни вещества капки: metilparabenzol, propilparabenzol, пропилей гликол, натриев ацетат, глицерол, ледена оцетна киселина, натриев захарин, пречистена вода.

Фармакологичен ефект

Zirtek е антиалергично лекарство. Блокиращият рецептор на хистамин Н1 рецепторите, конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергични реакции, има антипруритично и противовъзпалително действие.

Gistaminozavisimuyu засяга ранен етап на алергични реакции ограничаване освобождаването на възпалителни медиатори на късен етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили, мастоцитите стабилизиращ мембрана. Това намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на едем, облекчава спазъм на гладката мускулатура като Зиртек. Инструкциите за употреба показват, че лекарството елиминира кожната реакция до прилагането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (при "студена" уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при бронхиална астма с лек курс.

На практика няма антихолинергично и антисеротониново действие. При терапевтични дози практически няма успокояващ ефект. След единична доза от цетиризин в доза от 10 мг началото се наблюдава след 20 минути (50% от пациентите) и 60 минути (95% от пациентите) ефект, ефектът продължава над 24 часа. На фона на курс на толерантност лечение цетиризин антихистаминово действие не се развива. След прекратяване на лечението ефектът трае до 3 дни.

Индикации за употреба

Zirtek се препоръчва за лечение на сезонен и целогодишен алергичен ринит и конюнктивит, алергичен дерматит, идиопатична и хронична уртикария, ангиоедем.

Употребата на Zirtek е показана за дерматози, които се появяват при обриви и сърбеж, сенна хрема, бронхиална астма, алергична назална конгестия, кихане, лакримация.

Лекарството под формата на капки може да се прилага при възрастни и деца на възраст над 6 месеца.

Противопоказания

Абсолютните противопоказания за приемането на таблетки Zirtek са такива патологични и физиологични състояния на тялото:

  1. Бременност и кърмене;
  2. Деца под 6 месеца - за капки, до 6 години - за таблетки;
  3. Терминален стадий на бъбречна недостатъчност (креатининов клирънс по-малък от 10 ml / минута);
  4. Липса на лактаза, наследствена непоносимост към галактоза, синдром на глюкозо-галактозна малабсорбция;
  5. Повишена индивидуална чувствителност към лекарството или хидроксизин.

Предпазни мерки Zirtek таблетки, използвани в умерена бъбречна недостатъчност, в напреднала възраст, при хора с епилепсия едновременното присъствие (увреждане на централната нервна система, който е придружен от периодични пристъпи на гърчове).

Преди да започнете употребата на наркотици е важно да се уверите, че няма противопоказания за употребата му.

Приложение по време на бременност и лактация

По време на бременност и по време на кърмене лекарството не се препоръчва, освен ако ползите от употребата му не надвишават риска. Няма данни дали има негативен ефект върху плода, но от съображения за безопасност жените не му се предписват. В допълнение, тя може да проникне в кърмата, така че ако е необходимо да я приемете, една жена трябва да спре кърменето.

Инструкции за употреба

Инструкциите за употреба показват, че Zirtek се приема вътрешно. Препоръчителни дози:

  1. Възрастни и деца над 6-годишна възраст се предписват в доза от 10 mg (1 таблетка или 20 капки) дневно. Възрастни - 10 mg веднъж дневно; деца - 5 mg 2 пъти дневно или 10 mg 1 пъти дневно. Понякога начална доза от 5 mg може да бъде достатъчна, за да се постигне терапевтичен ефект.
  2. Деца на възраст от 2 до 6 години се предписват 2,5 mg (5 капки) 2 пъти дневно или 5 mg (10 капки) 1 път на ден.
  3. При деца на възраст от 1 до 2 години се предписват 2,5 mg (5 капки) до 2 пъти дневно.
  4. Деца на възраст от 6 месеца до 12 месеца се предписват 2,5 mg (5 капки) 1 път на ден.

При пациенти в старческа възраст и пациенти с бъбречна недостатъчност дозата се коригира в зависимост от креатининовия клирънс (КК), който се изчислява както следва:

  • За жените: CK (ml / минута) = [140 - възраст (в години)] x телесно тегло (в килограми) / 72 х серумен креатинин (mg / dl) х 0.85.
  • За мъже: CK (ml / минута) = [140 - възраст (в години)] x телесно тегло (в килограми) / 72 х серумен креатинин (mg / dL);

Препоръчителни дози Zirteka за пациенти с чернодробна и бъбречна недостатъчност:

  • КК 50-79 ml / минута (лека бъбречна недостатъчност) - 10 mg / ден;
  • KK 30-49 ml / минута (средна бъбречна недостатъчност) - 5 mg / ден;
  • QC

Zirtek - официалната инструкция за употреба

ИНСТРУКЦИИ
(информация за специалистите)
относно медицинската употреба на лекарството

Регистрационен номер:
Таблетките, покрити с капак: № № 014186/01;
Капки за орално приложение: P No. 011930/01

Търговско наименование: Zirtek®

Международно непатентно име: Цетиризин

Химично наименование: 2- (2- (4- (р-хлоро-алфа-фенилбензил) -1 -пиперазин-ил) етокси) -оцетна киселина (като дихидрохлорид)

Формуляр за дозиране: Филмирани таблетки; Капки за орално приложение

структура

таблетки : активно вещество - цетиризин дихидрохлорид 10 mg. Помощни вещества: микрокристална целулоза, лактоза, колоиден силициев диоксид, магнезиев стеарат, хипромелоза, титанов диоксид, макрогол (полиетилен гликол) -400.

Капки за орално приложение : активно вещество: цетиризин дихидрохлорид 10 mg / ml. ексципиенти: глицерол, пропиленгликол, натриев захаринат, метилпарабензен, пропилпарабензен, натриев ацетат, ледена оцетна киселина, пречистена вода.

Бели продълговати таблетки с покритие. Всяка таблетка е разделена на риск и е означена на едната страна на Y / Y.

Капки за орално приложение : Прозрачна безцветна течност с мирис на оцетна киселина.

Фармакотерапевтична група: антиалергичен агент (Н.1-блокери на хистаминовите рецептори).

ATX код: R06AE07

Конкурентен хистаминов антагонист, хидроксизин метаболит, блокира Н1-хистамин рецептори. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергични реакции, има антипруритично и противовъзбуждащо действие. Засяга "ранни" Стъпка gistaminozavisimuyu алергични реакции ограничават освобождаване на възпалителни медиатори на "късно" етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили, мастоцитите стабилизиращ мембрана. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, намалява спазмите на гладките мускули. Елиминира кожната реакция до прилагане на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция с бронхиална астма на белия дроб. На практика няма антихолинергично и антисеротониново действие. При терапевтични дози практически няма успокояващ ефект. Началото на ефекта след еднократно приемане на 10 mg цетиризин - 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите), продължава повече от 24 часа. На фона на курса на лечение, не се развива толерантност към антихистаминовия ефект на цетиризин. След прекратяване на лечението ефектът се запазва до 3 дни.

Фармакокинетика. Бързо се абсорбира, когато се приема перорално. Максималната серумна концентрация се достига 1 час след перорално приложение. Храната не влияе на пълното засмукване, но удължава процеса на засмукване с 1 час. 93% от цетиризин се свързва с протеините. Фармакокинетичните параметри на цетиризин са линейни. Обемът на разпределение е 0,5 l / kg. В малки количества той се метаболизира в черния дроб чрез О-деалкилиране, за да образува фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други Н блокери1-хистамин-рецептори, метаболизирани в черния дроб с участието на цитохром Р450 системата). Не кумулирайте. 2/3 от лекарството се екскретира непроменено чрез бъбреците и около 10% - с телета. Системен клирънс - 53 ml / min. Полуживот е 7-10 часа, деца 6-12 години - 6 часа, деца 2-6 години - 5 часа, 6 месеца до 2 години - 3.1 часа. При възрастни пациенти елиминационният полуживот се увеличава с 50%, системният клирънс с 40%. Практически не се отстранява по време на хемодиализа. Прониква в кърмата.

свидетелство

За възрастни и деца над 6-месечна възраст и възрастни: лечение на симптомите на целогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюктивит, като сърбеж, кихане, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия; сенна хрема (сенна хрема); уртикария, включително хронична идиопатична уртикария, оток на Quincke; и други алергични дерматози, включително атопичен дерматит, придружени от сърбеж и обриви.

Противопоказания

Свръхчувствителност към някоя от съставките на лекарството или към хидроксисин. Бременност, лактация. Деца до 6 месеца.

С повишено внимание

Хронична бъбречна недостатъчност (умерена до тежка), напреднала възраст (възможно намалена гломерулна филтрация).

Дозиране и администриране

Възрастни и деца над 6-годишна възраст: дневна доза от 10 mg (1 таблетка или 20 капки). Възрастни - 10 mg веднъж дневно; деца 5 mg два пъти дневно или 10 mg веднъж. Понякога начална доза от 5 mg може да бъде достатъчна, за да се постигне терапевтичен ефект.

Пациенти с бъбречна недостатъчност, дозата намалява в зависимост от креатининовия клирънс: когато креатининовият клирънс е 30-49 ml / min - 5 mg 1 път на ден; при 10-29 ml / min - 5 mg през ден.

Страничен ефект

Сънливост, главоболие, сухота в устата; рядко - главоболие, световъртеж, мигрена, диария, алергични реакции: ангиоедем, сърбеж, обрив, уртикария.

свръх доза

При получаване на лекарството върху единична доза 50 мг от следните симптоми може да се наблюдава: сънливост, тревожност и раздразнителност, задържане на урина, сухота в устата, запек, мидриаза, тахикардия. Ако се появят симптоми на свръхдоза, спрете приема на лекарството, изплакнете стомаха, вземете активен въглен и незабавно се консултирайте с лекар.

Взаимодействие с други лекарства

Не е имало фармакокинетични взаимодействия и клинични ползи по съвместна среща с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид. При съвместно назначаване с теофилин в доза от 400 mg еднократно е наблюдавано понижаване на креатининовия клирънс с 16%. При едновременно приложение с макролиди и кетоконазол не се наблюдават промени в ЕКГ.

Когато се използват в терапевтични дози, не са получени данни за взаимодействието с алкохол (с концентрация на алкохол в кръвта 0,5 g / l). Въпреки това, по-добре е да се въздържате от пиене на алкохол по време на лечение с цетиризин.

При обективна количествена оценка на способността за шофиране на кола и работа с механизми не са имали нежелани събития при назначаването на препоръчителна доза от 10 mg, въпреки това се препоръчва повишено внимание.

Форма на издаване

Таблетки, покрити с покритие в блистери от 7 или 10 таблетки, опаковани с един блистер заедно с инструкции за употреба в картонена опаковка.

Капки за орално приложение: 10 ml или 20 ml разтвор в бутилки от тъмно стъкло (тип 3), запечатани с капак от полиетилен, оборудван със система за защита на деца. Бутилката е снабдена с капак-капкомер, изработен от бял полиетилен с ниска плътност. Бутилката заедно с инструкцията за употреба се поставя в картонена кутия.

Условия за съхранение

Филмирани таблетки: на сухо място при температура под 25 ° С.

Капки за орално приложение: при температура не по-висока от 25 ° С.

Да се ​​пази от деца.

Дата на изтичане на срока

Филмирани таблетки: 5 години.

Капки за орално приложение: 5 години.

Не го приемайте след изтичане на срока на годност.

Условия за отпускане от аптеките

Производител

Филмирани таблетки: "YUSB Farshim SA,

Индустриалната зона на Planshee, Schmene de Croix Blanche 10,

CH-1630 Boulle - Швейцария.

Капки за орално приложение: "YUSB Pharma SpA,

Via Pralaya 15, I-10044 Pianecza (Торино) - Италия.

Представителство в RF / Организация за приемане на искове

Zirtek капки: инструкции за употреба, противопоказания

Алергична реакция към храната или някои растения може да бъде диагностицирана както при деца, така и при възрастни. Признаци на алергия донесе огромен дискомфорт и може да бъдат животозастрашаващи, така антихистамини (алергия) препарати са просто незаменими - до такава категория на наркотици включва Зиртек капки.

Zirtek съдържа цетиризин. Този компонент на лекарството блокира хистамин Н1 рецепторите, въпреки че има антипрутичен ефект, намалява пропускливостта на кръвоносните съдове и предотвратява влизането на ескуда в тъканите. Поради такива свойства на капките, възможно е да се отървете от неприятни симптоми на алергия.

Състав и фармакологични свойства

Основният компонент на лекарството е цитиризин хидрохлорид. В 1 ml от лекарството се съдържа в доза от 10 mg. Освен това, в състава са помощни съставки като оцетна киселина, глицерол, захарин и натриев ацетат, вода, пропилей гликол, и метил парахидроксибензоат.

Механизмът на действие на антиалергичното средство е насочен към намаляване на чувствителността на хистамин Н1 рецепторите, като по този начин се ограничава освобождаването на медиатори на възпалителния процес. Получаването на Zirteka спира миграцията на възпалителни клетки директно в алергичната зона.

Когато се получава орално приемане, бързата абсорбция на цитиризин хидрохлорид от лигавиците, най-висока концентрация в кръвта се наблюдава след 1 час от времето на прилагане. Едновременното приемане на храна може да забави скоростта на абсорбция на активното вещество, което не се отразява в концентрацията му в кръвта.

Асоциацията на цетиризин с албумин е 93%. Съставките на лекарството "Циртек" проникват в кърмата.

По време на прилагането на капки, настъпва дезактивиране на еозинофилите и пропускливостта на малките съдове намалява. Лекарството ви позволява да премахнете спазмите на мускулната тъкан и да предотвратите появата на подуване.

При продължително приемане на Zirtek не се наблюдава устойчивост на алергени към лекарството, основният компонент почти не се трансформира в чернодробните клетки. Терапевтичната ефективност на лекарството се поддържа в продължение на три дни след края на приложението му.

Какви са ползите от капките от Zyrtec?

Лекарството с атистистамин помага за елиминиране на симптомите на алергия Приемайте Zirtek капки препоръчва, когато:

  • алергичен ринит (сезонни или през цялата година);
  • конюнктивит с алергичен характер;
  • увеличено разкъсване, оток на конюнктивата;
  • обриви за вида уртикария;
  • Отокът на Куинк;
  • дерматози с алергична природа, придружени със сърбеж, обрив.

Zirtek капки: ръководство за употреба за деца

За лечение на деца на възраст от 6 месеца се препоръчват капки за орално приложение.

За бебета от 6 месеца. до 12 месеца. дневната доза е 2,5 mg, което съответства на 5 капки от лекарството, приемайте антихистамин всеки ден.

За деца от 12 месеца. до 24 месеца. приемане на 5 капачки. Zirteka два пъти през деня.

За деца на възраст от 2 до 6 години се налага да пие 5 капки. наркотици два пъти дневно или да приемате дневна доза едновременно.

За деца над 6 години дневната доза Zirtek е 10 mg, което съответства на 20 таблетки. Препоръчва се лекарството да се приема в една или две дози.

Как да приемате Zyrtec капки възрастни

На възрастни се препоръчва да приемат Zirtek в доза от 10 mg, приета веднъж.

Доста често дозата от 5 mg може да бъде достатъчна, за да се постигне очакваният терапевтичен ефект.

Характеристики на приложението при бъбречна недостатъчност

Ако е необходимо да вземете лекарството от пациенти с нарушена бъбречна функция, се препоръчва да се коригира дневната доза, като се вземе предвид креатиновия клирънс (CC).

Ако QC е 30 до 49 ml / min, препоръчва се да се вземат капки в доза от 5 mg веднъж дневно през целия ден.

При QC стойност от 10 до 29 ml / min, е необходимо да се вземат 5 mg от лекарството на всеки 48 часа.

Противопоказания

Антилергични капки не са предписани:

  • по време на бременност и кърмене;
  • деца под 6 месеца;
  • с прекомерна чувствителност към основния компонент на лекарството или към хидроксисин.

С изключително внимание, антихистаминът се предписва на пациенти в напреднала възраст, което се обяснява с високата вероятност за намаляване на скоростта на гломерулна филтрация.

свръх доза

При приемането на лекарството в дози над 50 mg вероятността за проявяване на редица патологични признаци е висока:

  • затруднения по време на процеса на уриниране;
  • мидриаза;
  • прекомерна раздразнителност и тревожност;
  • усещане за сухота в устата;
  • летаргия;
  • нарушение на храносмилателния тракт (запек);
  • тахикардия.

При признаци на предозиране се препоръчва незабавно да се прекрати приема на лекарствен продукт, да се проведе процедура на измиване на стомаха с последващо приемане на ентеросорбенти.

Нежелани реакции

Капките на Zirtek се понасят добре както от възрастни, така и от деца, много положителни отговори показват това. Но, както всяко лекарство, не се изключва появата на нежелани реакции. За да се избегнат усложнения по време на лечението, струва си да се обърне внимание на редица възможни нарушения.

На фона на приемането на лекарството могат да се наблюдават такива реакции:

  1. ЦНС: летаргия, главоболие; много рядко диагностицирана мигрена или тежка замаяност;
  2. Стомашно-чревен тракт: сухота в устата, диария;
  3. Алергии: обрив по кожата, копривна треска, силен сърбеж, ангиоедем.

Специални инструкции

По време на употребата на лекарството в препоръчваната доза, ефектът на алкохолните напитки върху тялото не се увеличава (при ниво на алкохол в кръвта по-малко от 0,5 g / l). Не трябва да злоупотребявате с алкохол, докато приемате антихистамини.

При наблюдение на терапевтичната доза на лекарството (10 mg), не е намерен ефект върху психомоторния отговор.

Zirtek капки за деца: ръководство за употреба

Днес при лечението на алергии при деца се използват ефективни антихистамини от второ поколение. Тези лекарства включват Zirtek. Една от формите на това лекарство са капките, които поемат вътре. Възможно ли е да се даде на децата от раждането и какви характеристики на лекарството трябва да се имат предвид, когато се прилагат в детска възраст?

Форма на издаване

Капките Zirtek са безцветна течност, която мирише на оцетна киселина. Лекарството е чисто и не съдържа никакви суспензии. Предлага се в бутилки от тъмно стъкло с капак от полиетилен (капкомер). На капака има изображение за правилното отваряне на капките. Една бутилка може да съдържа 10 или 20 ml от лекарството.

В допълнение към капките лекарството се освобождава и в таблетки, които имат мембрана от бяло фолио. Не се произвеждат други форми, например сироп или ампули за инжекции.

структура

Основната съставка, поради която капките имат антиалергичен ефект, е цетиризин. Представлява се от дихидрохлорид и се съдържа в един милилитър от лекарството в количество от 10 mg. В допълнение, лекарството включва пропилей гликол, пречистена вода и пропил парабензен, както и метилпарабензен. Дори в състава на тази течност има оцетна киселина, Na ацетат, глицерол и Na захаринат.

Принцип на действие

Цетиризин в капчици засяга рецептори, чувствителни към хистамин (Н1 рецептори). Поради блокирането им, лекарството помага с алергична реакция в най-ранния стадий на развитие, като улеснява хода на алергията, премахва подпухналостта и сърбежа. В допълнение, лекарството е в състояние да предотврати появата на реакция към алергена.

Приемането на такива капки при пациенти с "късен" стадий на алергия също има терапевтичен ефект, тъй като цетиризинът може:

  • Да се ​​инхибира отделянето на възпалителни медиатори.
  • Намалете пропускливостта на капилярите.
  • Предотвратете движението на такива кръвни клетки, като базофили, неутрофили и еозинофили.
  • Стабилизират мембранните мембрани в мастоцитите.
  • Премахване на спазмите на гладките мускули.
  • Предотвратяване на развитието на алергия към охлаждане.

При лека бронхиална астма капките с цетиризин помагат да се отървете от бронхоконстрикцията. Въпреки това, в дозите, препоръчани в инструкцията, лекарството не предизвиква седативен ефект. Ефектът след вземането на капки започва да се появява след 20-60 минути и продължава по-дълго от един ден. Когато лекарството бъде отменено, ефектът му трае до три дни.

свидетелство

Наркотикът е в търсенето, когато:

  • Сезонният или целогодишен алергичен ринит, изразен чрез изхвърляне от носа, кихане, сърбеж в носа, назална конгестия.
  • Алергичен конюнктивит, чиито симптоми са зачервяването на конюнктивата, усещането за сърбеж в очите и сълзене.
  • Хранителни алергии.
  • Сенната хрема.
  • Уртикария.
  • Атопичен дерматит и други алергични дерматози, проявени от обрив и сърбеж.
  • Алергична кашлица.
  • Лекарствени алергии.

На каква възраст е позволено да се вземе?

Zirtek на капки не се препоръчва за употреба при лечението на деца на възраст под 6 месеца, Тъй като безопасността и ефикасността на такова лекарство при кърмачета на тази възраст не е доказана. При деца до една година лекарството трябва да се прилага внимателно., защото подтиска централната нервна система.

Обърнете особено внимание да се обърне капки, ако детето е дошъл на бял сънна апнея, възраст на майките по-малко от 19 години, бременни бебе злоупотребява пушенето е родено преждевременно, или да вземат други лекарства с потискащ ефект върху нервната система.

Противопоказания

Лечението с капки не се препоръчва, ако:

  • Детето има непоносимост към цетиризин или други съставки на разтвора.
  • Анализите разкриват сериозна бъбречна недостатъчност при малък пациент.

Употребата на лекарството също трябва да бъде предпазлива при епилепсия, риск от задържане на урина и повишена конвулсивна готовност.

Странични ефекти

Приемането на капки може да предизвика появата на:

  • Главоболие.
  • Сухота в устата.
  • Сънливост.
  • Болести и слабости.
  • Развълнувана държава.
  • Болка в корема.
  • Виене на свят.
  • Гадене.
  • Бърза умора.
  • Парестезии.
  • Течен изпражнения.
  • Спукан нос.
  • Фарингит.
  • Излъчва по кожата.

В редки случаи лечението на симптоми като алергия, спазми, агресия, оток, халюцинации, нарушения на съня, амнезия, тахикардия, наддаване на тегло, повишена активност на чернодробните ензими. Тя рядко причинява анафилактичен подготовка на реакция, синкоп, нарушения на вкуса, тремор, проблеми със зрението, нарушения на уриниране, намаляване на броя на тромбоцитите, ангиоедем.

Инструкции за употреба

Метод на приложение

  • Лекарството може да се капе в лъжица и незабавно да се поглъща в разредена форма или напитка, разредена във вода. Когато се разреди, вземете такъв обем вода, който детето може незабавно да поглъща. След като капките се разреждат с вода, те незабавно трябва да се пият. Съхранението в разредена форма не се препоръчва.
  • Поглъщането на цетиризин под въздействието на храната се забавя малко, така че е най-добре да вземете лекарството един час след хранене или преди хранене за 1 час.
  • За лечението на бебета е допустимо смесването на препарата със смес или с кърмата. В този случай лекарството се дава преди хранене.
  • Каква продължителност ще бъде курсът на лечение с капки, определен поотделно, в зависимост от проявите на алергия и реакцията на пациента към терапията. Често лекарството се предписва за 7-10 дни. Приспособяването към такова лекарство не се развива, но ако се налага да се дава дълго време, капките се предписват от курсове за 3 седмици с почивка от 1 седмица.

доза

  • Единична доза от лекарството за дете от 6 месеца до 6 години е 5 капки, което съответства на 2,5 mg цетиризин.
  • Бебетата на възраст под една година от лекарството се дават само веднъж на ден.
  • На възраст от 1 година до 2 години лечението е приемливо да се приема едновременно и два пъти дневно.
  • Детето е 2-6 години медикамент се прилага два пъти или увеличаване на дозата до 10 капки (5 мг) и цетиризин им дава веднъж на ден.
  • Ако детето е на 6 години, терапията започва с доза от 10 капки на прием и често това е достатъчно, за да се получи терапевтичен ефект. Ако ефектът на лекарството е слаб, дозата може да се удвои и да се приложи на малкия пациент веднъж дневно 20 капки. Това количество лекарства е максималната дневна доза. Освен това, на 6-годишна възраст и по-големи, можете да замените капките с таблетна форма на лекарството.
  • При бъбречна недостатъчност трябва да знаете теглото на бебето и да определите клирънса на креатинина, след което да коригирате дозата.

свръх доза

Ненужно капки високи дози предизвиква световъртеж, слабост, чувство, безпокойство, сънливост, главоболие, умора, диария, ускорен пулс, объркване, треперене на крайниците, задържане на урина и други нежелани симптоми. Веднага след предозирането препоръчваме да предизвика повръщане или стомашна промивка, а след това даде на бебето активен въглен и възлага на поддържащо лечение.

Взаимодействие с други лекарства

Капки съдържат цетиризин, могат да бъдат използвани във връзка с много други лекарства, включително кетоконазол, азитромицин, диазепам, циметидин, и други лекарства, както е посочено в анотацията към лекарството.

Условия за продажба

Zyrtec под формата на капки може да се закупи в аптеката без рецепта. Средната цена на 10 ml от лекарството варира от 300 до 400 рубли.

Условия за съхранение

Бутилка с капки трябва да се съхранява на място, където малко дете не може да достигне. Оптималната температура на съхранение е до 25 градуса по Целзий. Срокът на годност на лекарството е 5 години.

Отзиви

За използването на Zirtek капки в техните деца, много от родителите реагират добре, имайте предвид, че такова лекарство причинява добър и траен ефект, помагайки при алергии. Предимствата на препарата се наричат ​​и отсъствието на багрила в състава на багрилата и удобството при дозиране.

Недостатъците на средствата включват високата цена, неприятен вкус и появата на негативни странични реакции. Според майките, най-честите от тях са диария, умора, сънливост и хрема.

аналози

Замяната на капките Zirtek може да са други лекарства на основата на цетиризин:

  • Парламентът. Такива капки са предписани за деца на възраст над една година, а формата на таблетки се предписва от 6-годишна възраст.
  • Zodak. Лекарството се освобождава на капки (използва се при деца над 1 година) и таблетки (предписани за деца над 6-годишна възраст). Зодак се произвежда и под формата на сироп от банани, предписан на деца на 2 години и по-големи.
  • Tsetrin. Това лекарство се предлага с капки и плодов сироп, както и с обвити таблетки. При капки се прилага от 6 месеца, сиропът се предписва от 2-годишна възраст, а формата на таблетката се дава на деца над 6-годишна възраст.
  • Tsetirinaks. Такова лекарство в таблетки се предписва на деца с алергии на възраст 6 години и по-големи.
  • Цетиризин ХЕКСАЛ. Това лекарство се произвежда в капки (използва се от 1 година) и таблетки (предписани от 6-годишна възраст).
  • Letizen. Това лекарство, произведено в таблетки, е използвано в педиатрията след шестгодишна възраст.
  • Цетиризин-Teva. Такова таблетно антиалергично лекарство се предписва на пациенти на възраст над 6 години.

В допълнение, лекарят може да предпише като заместител други, алерго-ефективни лекарства, например, Fenistil, Suprastin, Tavegil, Lordestin, Claritin и други лекарства.

Зиртек

◊ Таблетки, филмирани бели, продълговати, с двойни повърхности, с едностранен риск и гравиране "Y" от двете страни на рисковете.

Помощни вещества: микрокристална целулоза, лактоза монохидрат, силициев диоксид колоид, магнезиев стеарат; Поражението Y-1-7000 (хипромелоза (E464), титанов диоксид (Е171), макрогол 400).

7 бр. - блистери (1) - опаковки от картон.
10 бр. - блистери (1) - опаковки от картон.
10 бр. - блистери (2) - опаковки от картон.

◊ Капки за орално приложение безцветен, прозрачен, с миризма на оцетна киселина.

Други съставки: глицерол, пропилей гликол, натриев захарин, metilparabenzol, propilparabenzol, натриев ацетат, ледена оцетна киселина, пречистена вода.

10 ml - бутилка капкомер от тъмно стъкло (1) - опаковки от картон.
20 ml - бутилка от капкомер от тъмно стъкло (1) - опаковки от картон.

Антиалергично лекарство. Хистамин Н блокер1-рецептори, конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергични реакции, има антипруритично и противовъзпалително действие.

Gistaminozavisimuyu засяга ранен етап на алергични реакции ограничаване освобождаването на възпалителни медиатори на късен етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили, мастоцитите стабилизиращ мембрана. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазмите на гладките мускули. Елиминира кожната реакция до прилагането на хистамин, специфични алергени, както и към охлаждане (при "студена" уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при бронхиална астма с лек курс.

На практика няма антихолинергично и антисеротониново действие. При терапевтични дози практически няма успокояващ ефект.

След единична доза от цетиризин в доза от 10 мг началото се наблюдава след 20 минути (50% от пациентите) и 60 минути (95% от пациентите) ефект, ефектът продължава над 24 часа. На фона на курс на толерантност лечение цетиризин антихистаминово действие не се развива. След прекратяване на лечението ефектът трае до 3 дни.

Фармакокинетичните параметри на цетиризин варират линейно.

След поглъщане лекарството бързо и напълно се абсорбира от храносмилателния тракт. При възрастни, след еднократна доза при терапевтична доза от Cмакс в плазмата се постига след 1 ± 0.5 часа и е 300 ng / ml. Приемът на лекарството с храна не повлиява количеството на абсорбцията.

Цетиризин се свързва с плазмените протеини с 93 ± 0,3%. Vг - 0,5 l / kg.

При приемането на лекарството в доза от 10 mg за 10 дни не се наблюдава кумулация на цетиризин.

В малки количества се метаболизира в черния дроб чрез О-деалкилиране, за да се образува фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на хистамин Н1-рецептори, метаболизирани в черния дроб с участието на цитохром Р450 изоензими).

T1/2 при възрастни е приблизително 10 часа. Около 2/3 от дозата се екскретира чрез бъбреците непроменено.

Фармакокинетика в специални клинични случаи

T1/2 при деца на възраст 6-12 години - 6 часа; при деца 2-6 години - 5 часа; при деца на възраст от 6 месеца до 2 години - 3,1 часа.

При пациенти в старческа възраст и пациенти с хронично чернодробно заболяване с единична доза от 10 mg T1/2 увеличава се с около 50% и системният клирънс се намалява с 40%.

При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (KK> 40 ml / min) фармакокинетичните параметри са подобни на тези при пациенти с нормална бъбречна функция.

Зиртек

Описанието е актуално 09.09.2016

  • Латино име: Зиртек
  • ATX код: R06AE07
  • Активна съставка: цетиризин
  • производител: USS Farshim SA, Швейцария (таблетки) Eisika Pharmaceuticals SRL за "USB Фарма SA", Италия / Белгия (капки)

структура

Всяка таблетка съдържа 10 mg активно вещество цетиризин дихидрохлорид и помощни съставки:

  • 37 mg микроцелулоза;
  • 66.4 mg лактоза монохидрат;
  • 0,6 mg колоиден силициев диоксид;
  • 1,25 mg магнезиев стеарат.

Филмовата мембрана се състои от 1.078 mg титанов диоксид, 2.156 mg хипромелоза и 3.45 mg макрогол 400.

1 ml капки съдържа активното вещество в количество от 10 mg и ексципиенти:

  • 250 mg глицерол;
  • 350 mg пропиленгликол;
  • 10 mg натриев захаринат;
  • 1,35 mg метилпарабензен;
  • 0.15 mg пропил-парабензол;
  • 10 mg натриев ацетатт;
  • 0.53 mg оцетна киселина;
  • до 1 ml пречистена вода.

Форма на издаване

Лекарството се предлага в две фармакологични форми:

  • Таблетките са покрити с капак. Това са бели продълговати таблетки с изпъкнали повърхности, с риск от едната страна и гравирани с буквата "Y" от двете страни на рисковете. 7 или 10 таблетки се поставят в блистера, 1 блистер (7 или 10 таблетки) или 2 блистера (10 таблетки) се поставят в картонен сноп.
  • Цирtek пада. Външно е ясна течност, без цвят. Характерен за миризмата на оцетна киселина. Течността се излива в 10 или 20 ml в бутилки от тъмно стъкло, плътно ukuporennyh. В картонената опаковка освен бутилката е поставена капкомера.

Фармакологично действие

Наркотикът има антихистамин действие, следователно е взето, за да се отърве алергии.

Фармакодинамика и фармакокинетика

фармакодинамика

Цетиризин, активното вещество на Zirtek, е конкурентен антагонист на хистамин. Неговият ефект се дължи на способността да се блокират Н1-хистаминовите рецептори.

Клинични прояви на действие цетиризин:

  • се премахва сърбеж;
  • намалява количеството ексудат;
  • скоростта на клетъчната миграция намалява кръв, за които е характерно участието в алергични реакции (еозинофили, неутрофили и базофили);
  • мембраните на мастоцитите са стабилизирани;
  • пропускливостта на малките плавателни съдове намалява;
  • спазмите на гладките мускули се отстраняват;
  • е предотвратенооток на тъканите;
  • Кожната реакция на някои алергени се елиминира (с въвеждането на специфични антигени или хистамин, охлаждане на кожата);
  • на лесни етапи бронхиална астма тежестта на индуцираната от хистамин бронхоконстрикция намалява.

Фармакокинетика

След като се приеме лекарството, то бързо се абсорбира от храносмилателния тракт в кръвния поток и се свързва приблизително с 93% с плазмените протеини. Когато се използва едновременно с храна, скоростта на абсорбция става по-ниска, но обемът на абсорбираното вещество не се променя.

Ефектът се проявява след 20-60 минути след еднократна доза и продължава повече от един ден. Максималната концентрация в плазмата се достига след 1-1,5 часа след приема.

метаболизъм се получава чрез О-деалкилиране. Полученият метаболит няма фармакологична активност.

Времето на полуразпад от тялото зависи от възрастта:

  • при възрастни трае 10 часа;
  • при деца 6-12 години - 6 часа;
  • на възраст от 2 до 6 години - 5 часа;
  • при деца от 6 месеца до 2 години - 3,1 часа.

2/3 от приетата доза не се променя от бъбреците. Също така, значителна роля при отстраняването на лекарството играе черния дроб. Ето защо при хронични чернодробни заболявания полуживотът нараства с коефициент 1,5 и със средна степен бъбречна недостатъчност - 3 пъти.

Индикации за употреба

Лекарството може да се предписва при такива условия:

Противопоказания

Противопоказания за приложение на Zirtek:

  • прекомерна чувствителност към някоя от съставките на лекарството, индивидуална непоносимост;
  • тежък бъбречна недостатъчност;
  • периоди от бременността и кърмене;
  • деца до шест месеца.

С повишено внимание назначете лекарство при такива условия:

  • хроничен бъбречна недостатъчност средна степен;
  • напреднала възраст;
  • епилепсия, повишена конвулсивна готовност;
  • Наличието на фактори, предразполагащи към задържане на урина.

Допълнителни противопоказания за таблетките Zirtek:

  • нетолерантност галактоза;
  • синдром на малабсорбция, по-специално глюкоза-галактоза;
  • възраст е по-малко от 6 години.

Странични ефекти

Странични ефекти Zirteka могат да се разделят на такива, които често са (не по-малко от 1 на 10 души, приемащи лекарството), често (от 1 10-100), редки (1 100-1000), редки (1 от 1000- 10000), много рядко (по-малко от един на 10 000).

Такива нежелани реакции често се наблюдават:

Такива нежелани реакции се появяват рядко:

Нежелани реакции, които са редки:

  • периферен оток;
  • уртикария;
  • повишаване на показателите за функционални чернодробни тестове (активност на трансаминазите, алкална фосфатаза, концентрация на билирубин);
  • повишаване на теглото;
  • тахикардия;
  • объркване, халюцинации;
  • агресия;
  • депресия;
  • нарушения на съня;
  • конвулсии;
  • реакции на свръхчувствителност.

Много рядко има такива последици от лечението с Zirtek:

Също така, такива реакции могат да възникнат (няма данни за това колко често се случват):

  • увеличаване апетит;
  • задържане на урина;
  • световъртеж;
  • суицидни мисли;
  • паметта, дори и преди амнезия.

Инструкции за употреба Zirtek (Метод и дозировка)

Дозата зависи от възрастта на пациента. Също така се има предвид състоянието на организма, например, наличието и степента бъбречна недостатъчност.

В повечето случаи дневната доза се приема едновременно. Метод на приложение - отвътре (и за двете форми).

Колко дни да вземете лекарството, лекарят решава, предвид диагнозата и тежестта на алергичната реакция.

Zirtek капки, инструкции за употреба

Дозировка на лекарството в капчици в зависимост от възрастта:

  • възрастни и деца над 6 години се предписват като начална доза от 10 капки от лекарството, след което, ако е необходимо, да се увеличат до 20 капки;
  • Деца под 6-годишна възраст, но по-големи от 2 години са показани, като приемат 5 капки два пъти дневно или 10 капки в даден момент;
  • на възраст от един до две вземат 5 капки 1-2 пъти на ден;
  • Капките за деца от шест месеца до една година се предписват в доза от 5 капки;
  • пациенти с чернодробна недостатъчносттата Дозата се избира, като се взема предвид клирънса на креатинина. Ако това е дете, при коригиране на дозата се взема предвид и теглото му.

Таблетки Zirtek, инструкции за употреба

Дозата на таблетките се изчислява по подобен начин:

  • възрастни и деца от 6 години - от половината от таблетката (начална доза), е възможно дозата да се увеличи до таблетки на ден;
  • до 6 години, не се предписва лекарство под формата на таблетки.

Инструкции за употреба Zirteka за деца

Анотацията на лекарството, предоставена от производителя, показва, че само Zirtek на капки се използва за лечение на пациенти в детска възраст. В този случай капките се дозират на децата, в зависимост от възрастта.

Дозировка за деца:

  • 5 капки на възраст от 6 месеца до една година;
  • 5 капки 1-2 пъти - от 1 до 2 години;
  • 10 капки дневно наведнъж или разделени на две дози - от 2 до 6 години;
  • При по-големи деца се предписва същата доза, както при възрастни.

Как да вземете капки на деца е малко по-различно от начина, по който възрастните го използват. Децата могат да приемат капки като сироп (вътре, леко разреждащи се с вода), но до една година Цирtek може да бъде назначен като капка в носа. В този случай те се впръскват с капка във всяка ноздра, като първо ги очистват.

Лечението продължава, докато симптомите се спрат алергии.

свръх доза

Предозиране възниква, когато еднократна доза от лекарството в доза, надвишаваща дневната доза няколко пъти.

Симптоми, характерни за приемането на около 50 mg от лекарството (5 таблетки или 100 капки):

Ако се приеме доза, надхвърляща обичайната доза, веднага измийте стомаха или предизвикайте повръщане. Можете също да дадете активен въглен. специфичен противоотрова не съществува, поради което е възможно само симптоматично лечение. поведение хемодиализа с предозиране неефективно.

взаимодействие

Взаимодействие Zirtek с други лекарства:

  • с Tiofillinom - общият клирънс на цетиризин намалява с 16%;
  • с ритонавир - AUC на цетиризин се увеличава с 40%, и ритановир намалява с 11%;
  • с зопиклон, Bupreporfinom - взаимно подсилват действието си, което се проявява в депресията на централната нервна система;
  • с диазепам - взаимно подсилване на ефекта върху нервната система, в резултат на което нейното функциониране се влошава, скоростта на реакцията намалява.

Условия за продажба

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява на хладно място недостъпно за деца.

Дата на изтичане на срока

Специални инструкции

Необходимо е да се полагат специални грижи, когато се предписва наркотик на лица с предразполагащи фактори задържане на урина (увреждане на гръбначния мозък, простатна хиперплазия), тъй като цетиризин увеличава вероятността от това усложнение.

Препоръчва се по време на лечението да се избегне управлението на транспорта и дейности, които изискват висока концентрация на внимание и висока степен на реакция.

Не предписвайте лекарството на деца под една година, които са в група с висок риск от развитие синдром на внезапна смърт (най- синдром на сънна апнея, пушещи майки или бавачки, недоносени бебета и т.н.).

деца

Zirtek за деца се използва много широко. Отзивите на Zirtek в капки за деца показват, че ако се прилагат по начина, препоръчан от инструкцията, ефектът ще бъде висок и рискът от нежелани последици е минимален.

новородени

Не е противопоказано да предписвате наркотик за бебета на възраст до 6 месеца.

С алкохол

Не е желателно да се комбинира алкохол и Zirtek, тъй като алкохолът увеличава риска от потискане на централната нервна система.

Zirtek по време на бременност и кърмене

Проучвания върху ефектите от приемането на лекарства по време на бременност се извършват само при животни. Нямаше ефект върху развитието на плода и хода на бременността. Но поради липсата на информация за безопасността на човешкия зародиш на бременни жени не се предписва лекарство.

Цетиризин, активната съставка, когато приема лекарството от жена по време на кърмене, се екскретира в кърмата. Ето защо, ако лекарят предписва това лекарство, той трябва да предупреди за необходимостта от спиране на кърменето за периода на лечението.

Аналози на Циртек

Аналозите на Циртек са:

Аналози се произвеждат в такива дозирани форми като таблетки, сироп, мехлем (за кожни прояви алергии), капка.

Цената на аналозите на Zirtec за деца обикновено е по-ниска от цената на Zirteka, но в повечето случаи има по-високи нива на бионаличност и степен на усвояване. Той също така е подложен на повече клинични проучвания, което показва по-голяма безопасност на употребата.

Кое е по-добре - Циртек или Кларитин?

Claritin има по-изразен ефект, има по-малко странични ефекти, тъй като принадлежи към третото поколение. Но активните вещества са различни, така че трябва да се съсредоточите върху това, което е най-добро за всеки отделен случай.

Кое е по-добро - Цирtek или Фенистил?

fenistil има повече противопоказания. Зиртек действа по-дълго и по-избирателно.

Кое е по-добре - Cetirinax или Zirtek?

Активното вещество е същото, но Tsetirinak е генерично, а не оригинално лекарство и се предлага само под формата на таблетки, което създава трудности при лечението на деца. Цената е по-ниска от тази на Циртек.

Зиртек или Зодак - какво е по-добре?

Разликата между Zirtek и Zodaka малък. бионаличност Zodaka малко по-високи от Zirtek (съответно 99% и 93%). Също така Zodak за 2-5 часа бързо се екскретира от тялото.

Zodak струва по-евтино. Но оригиналното и изследвано лекарство и следователно с по-малко противопоказания е Цирtek.

Кое е по-добро - Цирtek или Ериус?

Zirtek принадлежи към второто поколение наркотици и Aerius до третото. Той не може да проникне в кръвно-мозъчната бариера, поради което не предизвиква странични ефекти, свързани със седацията, и не пречи на координацията на движението. Но това е много по-скъпо.

Отзиви за Цирtek

Отзиви за Zirtek в таблетки и капки, предимно положителни. То помага да се справим алергии, с нежелани реакции, които не са много чести. Капките са много ефективни и относително безопасни дори и за деца. Недостатъкът е високата цена в сравнение с аналозите.

Цена Zirteka, къде да купите

Можете да закупите лекарства за възрастни и деца в почти всяка аптека. Цената зависи от формата на освобождаване. Цената на Zirtek в таблетки в руските аптеки е 160-192 рубли. Цената на Zirtek в капки е 270-300 рубли. Цената на Zirteka в Украйна за таблетки е около 260 UAH, а капките струват 300-350 UAH.

Интересни Статии

Храносмилателния Алергия