Search

Zirtek капки: инструкции за употреба

Цирtek е оригиналния антихистамин, едно от търговските наименования на лекарството цетиризин.

Някои класификации се отнасят до това лекарство за второто поколение антихистамини, но според мнението на повечето изследователи и неговите фармакологични свойства лекарството принадлежи към третото поколение.

На тази страница ще намерите цялата информация за Зиртек: пълни указания за употреба с този наркотик, средната цена в аптеки, пълен и непълен аналози на лекарството, както и признания на хора, които вече са използвали Зиртек капки. Искате ли да оставите мнението си? Моля, пишете в коментарите.

Клинична и фармакологична група

Блокиращият рецептор на хистамин Н1 рецепторите. Антиалергично лекарство.

Условия за отпускане от аптеките

Издаден без лекарско предписание.

Колко струват Zyrtec? Средната цена в аптеките е на нивото от 360 рубли.

Форма на издаване и състав

Лекарството се предлага в две фармакологични форми:

  1. Цирtek пада. Външно е ясна течност, без цвят. Характерен за миризмата на оцетна киселина. Течността се излива в 10 или 20 ml в бутилки от тъмно стъкло, плътно ukuporennyh. В картонената опаковка освен бутилката е поставена капкомера.
  2. Таблетките са покрити с капак. Това са бели продълговати таблетки с изпъкнали повърхности, с риск от едната страна и гравирани с буквата "Y" от двете страни на рисковете. 7 или 10 таблетки се поставят в блистера, 1 блистер (7 или 10 таблетки) или 2 блистера (10 таблетки) се поставят в картонен сноп.

Активното вещество - цетиризин дихидрохлорид:

  • 1 таблетка - 10 mg;
  • 1 ml капки - 10 mg.

Помощни вещества: Таблетките колоиден силициев диоксид, лактоза монохидрат, магнезиев стеарат, микрокристална целулоза, Opadry Y-1-7000 (титанов диоксид (Е 171), хипромелоза (Е464), макрогол 400).

Помощни вещества капки: metilparabenzol, propilparabenzol, пропилей гликол, натриев ацетат, глицерол, ледена оцетна киселина, натриев захарин, пречистена вода.

Фармакологичен ефект

Zirtek е антиалергично лекарство. Блокиращият рецептор на хистамин Н1 рецепторите, конкурентен хистаминов антагонист, метаболит на хидроксизин. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергични реакции, има антипруритично и противовъзпалително действие.

Gistaminozavisimuyu засяга ранен етап на алергични реакции ограничаване освобождаването на възпалителни медиатори на късен етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили, мастоцитите стабилизиращ мембрана. Това намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на едем, облекчава спазъм на гладката мускулатура като Зиртек. Инструкциите за употреба показват, че лекарството елиминира кожната реакция до прилагането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (при "студена" уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при бронхиална астма с лек курс.

На практика няма антихолинергично и антисеротониново действие. При терапевтични дози практически няма успокояващ ефект. След единична доза от цетиризин в доза от 10 мг началото се наблюдава след 20 минути (50% от пациентите) и 60 минути (95% от пациентите) ефект, ефектът продължава над 24 часа. На фона на курс на толерантност лечение цетиризин антихистаминово действие не се развива. След прекратяване на лечението ефектът трае до 3 дни.

Индикации за употреба

Zirtek се препоръчва за лечение на сезонен и целогодишен алергичен ринит и конюнктивит, алергичен дерматит, идиопатична и хронична уртикария, ангиоедем.

Употребата на Zirtek е показана за дерматози, които се появяват при обриви и сърбеж, сенна хрема, бронхиална астма, алергична назална конгестия, кихане, лакримация.

Лекарството под формата на капки може да се прилага при възрастни и деца на възраст над 6 месеца.

Противопоказания

Абсолютните противопоказания за приемането на таблетки Zirtek са такива патологични и физиологични състояния на тялото:

  1. Бременност и кърмене;
  2. Деца под 6 месеца - за капки, до 6 години - за таблетки;
  3. Терминален стадий на бъбречна недостатъчност (креатининов клирънс по-малък от 10 ml / минута);
  4. Липса на лактаза, наследствена непоносимост към галактоза, синдром на глюкозо-галактозна малабсорбция;
  5. Повишена индивидуална чувствителност към лекарството или хидроксизин.

Предпазни мерки Zirtek таблетки, използвани в умерена бъбречна недостатъчност, в напреднала възраст, при хора с епилепсия едновременното присъствие (увреждане на централната нервна система, който е придружен от периодични пристъпи на гърчове).

Преди да започнете употребата на наркотици е важно да се уверите, че няма противопоказания за употребата му.

Приложение по време на бременност и лактация

По време на бременност и по време на кърмене лекарството не се препоръчва, освен ако ползите от употребата му не надвишават риска. Няма данни дали има негативен ефект върху плода, но от съображения за безопасност жените не му се предписват. В допълнение, тя може да проникне в кърмата, така че ако е необходимо да я приемете, една жена трябва да спре кърменето.

Инструкции за употреба

Инструкциите за употреба показват, че Zirtek се приема вътрешно. Препоръчителни дози:

  1. Възрастни и деца над 6-годишна възраст се предписват в доза от 10 mg (1 таблетка или 20 капки) дневно. Възрастни - 10 mg веднъж дневно; деца - 5 mg 2 пъти дневно или 10 mg 1 пъти дневно. Понякога начална доза от 5 mg може да бъде достатъчна, за да се постигне терапевтичен ефект.
  2. Деца на възраст от 2 до 6 години се предписват 2,5 mg (5 капки) 2 пъти дневно или 5 mg (10 капки) 1 път на ден.
  3. При деца на възраст от 1 до 2 години се предписват 2,5 mg (5 капки) до 2 пъти дневно.
  4. Деца на възраст от 6 месеца до 12 месеца се предписват 2,5 mg (5 капки) 1 път на ден.

При пациенти в старческа възраст и пациенти с бъбречна недостатъчност дозата се коригира в зависимост от креатининовия клирънс (КК), който се изчислява както следва:

  • За жените: CK (ml / минута) = [140 - възраст (в години)] x телесно тегло (в килограми) / 72 х серумен креатинин (mg / dl) х 0.85.
  • За мъже: CK (ml / минута) = [140 - възраст (в години)] x телесно тегло (в килограми) / 72 х серумен креатинин (mg / dL);

Препоръчителни дози Zirteka за пациенти с чернодробна и бъбречна недостатъчност:

  • КК 50-79 ml / минута (лека бъбречна недостатъчност) - 10 mg / ден;
  • KK 30-49 ml / минута (средна бъбречна недостатъчност) - 5 mg / ден;
  • QC

Зиртек

Инструкции за употреба:

Латинско име: Zyrtec

ATX код: R06AE07

Активна съставка: цетиризин

Производител: YUSB Farshim SA, Швейцария (таблетки) Eisika Pharmaceuticals SRL. за "USB Фарма SA", Италия / Белгия (капки)

Описание на тока на: 20.10.17

Цена в онлайн аптеките:

Зиртек е антиалергичен.

Активно вещество

Форма на издаване и състав

Лекарството се произвежда под формата на капки и таблетки за орално приложение.

Индикации за употреба

Zirtek се препоръчва за лечение на сезонен и целогодишен алергичен ринит и конюнктивит, алергичен дерматит, идиопатична и хронична уртикария, ангиоедем.

Употребата на Zirtek е показана за дерматози, които се появяват при обриви и сърбеж, сенна хрема, бронхиална астма, алергична назална конгестия, кихане, лакримация.

Лекарството може да се прилага при възрастни и деца над 6 месеца.

Противопоказания

Zirtek е противопоказан при хора с повишена индивидуална чувствителност към някоя от съставките му, както и към хидроксизин. Не предписвайте медицински вещества на кърмачки и бременни жени. Изключително предпазлив Zirtek е предписан за възрастни хора. Необходима е внимателна корекция на режима на дозиране при пациенти с хронична бъбречна недостатъчност, умерена и тежка степен на течливост.

Инструкции за употреба Zirtek (метод и дозировка)

Наркотикът е предписан вътре. 10 mg от активното вещество се съдържат в 1 таблетка или 20 капки от Zirtek.

Възрастни са 10 mg веднъж дневно, деца над 6 години - 5 mg 2 пъти дневно или 10 mg 1 път на ден. В някои случаи началната доза от 5 mg е достатъчна за постигане на терапевтичен ефект.

Деца на възраст 2-6 години се показват 2,5 mg два пъти дневно или 5 mg веднъж дневно.

Деца 1-2 години - 2,5 mg до 2 пъти на ден.

Деца 6-12 месеца - 2,5 mg веднъж дневно.

В недостатъчност и възрастни пациенти с бъбречна дозата се коригира в зависимост от размера на креатининовия клирънс (СС), който се изчислява по формулата:

  • За мъжки КК (мл / мин) = (140 - възраст (години)) х телесно тегло (кг) / 72 х серумен креатинин (мг / дл);
  • За жените се умножава същата стойност с коефициент 0,85.

При чернодробна и бъбречна недостатъчност дозата се определя съгласно схемата:

  • норма или скорост (КК не по-малко от 80 мл / мин) - 10 мг на ден;
  • лека бъбречна недостатъчност (KK 50-79 ml / min) - 10 mg на ден;
  • означава бъбречна недостатъчност (CK 30-49 ml / min) - 5 mg на ден;
  • тежка бъбречна недостатъчност (QC по-малко от 30 ml / min) - 5 mg през ден;
  • (QC по-малко от 10 ml / min) - приемът е противопоказан.

Ако има нарушение само на функцията на черния дроб, не се налага коригиране на дозата.

Странични ефекти

Лекарството обикновено се понася добре. Употребата на Zirtek в доза, по-голяма от препоръчителната или продължителна, може да доведе до следните нежелани реакции:

  • сухота в устата, сънливост, световъртеж, мигрена, главоболие;
  • уртикария, сърбеж, обрив, подуване на Quincke;
  • забавено уриниране, тревожност, повишена раздразнителност, запек;
  • усещане за дискомфорт в храносмилателния тракт, диспепсия.

Трябва да се има предвид, че употребата на лекарството в доза над 10 mg може да предизвика седиране и да влоши способността за бързи реакции. Това е особено важно за хората, чиято дейност е свързана с тази сфера на заетост, което изисква скорост на психомоторни реакции и повишена концентрация на внимание. На фона на медикаментозно лечение трябва да се въздържат от пиене на алкохолни напитки.

свръх доза

При получаване на 50 мг от активното вещество е възможно объркване, диария, замаяност, умора, главоболие, неразположение, мидриаза, сърбеж, умора, седация, сънливост, ступор, тахикардия, тремор, задържане на урина.

След превишаване на дозата са показани изкуствено повръщане и стомашен промивка, активен въглен, симптоматична и поддържаща терапия. Няма специфичен антидот, хемодиализата е неефективна.

аналози

Аналози съгласно ATC кода: Alerza, Zodak, Letizen, Parlazin, Tsetrin.

Не вземайте решение сами да замените лекарството, консултирайте се с лекар.

Фармакологично действие

Лекарството е селективен антагонист на периферните Н1 рецептори на хистамин, метаболит на хидроксизин. Употребата на Zirtek блокира хистаминните рецептори, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори. Също така, лекарството предотвратява миграцията до фокуса на алергичната зона на възпалителните клетки.

Предимството на лекарството спрямо други лекарства в тази група е, че таблетките и капките Zyrtec имат блокиращ селективен ефект върху хистаминовите рецептори без метаболизъм в черния дроб. Таблетките и капки не предизвикват странични ефекти на сърдечно-съдовата система и не взаимодействат с други лекарства, такива като кетоконазол, диазепам, еритромицин, циметидин. В допълнение, таблетките и капките от Zirtek не оказват значителни серотонинови и антихолинергични ефекти върху организма.

Приложение Zirteka деактивира еозинофили, намалява пропускливостта на капилярите, премахва спазми на гладките мускули, предотвратява развитието на тъкан оток, предотвратява натрупването на слуз в анти-възпалителни медиатори. При лесен стадий на бронхиална астма се намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция, елиминира кожните реакции до въвеждането на специфични алергени или хистамин.

Дори и с продължителна употреба не причинява Zyrtec rezistenstnosti алергени към лекарството, почти не се подлага на трансформация в черния дроб, и след прекратяване на лечението поддържа ефект върху тялото за още три дни.

Специални инструкции

За деца от 6 месеца до 6 години лекарството се прилага под формата на капки.

Препоръчваната доза Зиртек не оказва влияние върху способността за шофиране, но е препоръчително да се въздържат от дейности потенциално опасни дейности, по време на лечението.

При бременност и торакално хранене

Противопоказно при бременност и кърмене.

В детството

Таблетките са противопоказани за деца под 6 години, капки за деца до 6 месеца.

В напреднала възраст

Признат с повишено внимание във връзка с възможното намаляване на гломерулната филтрация.

При нарушения на бъбречната функция

При хронична бъбречна недостатъчност със средна или тежка тежест, лекарството се прилага с повишено внимание. Дозата намалява според указанията в съответствие със стойността на НК. В крайния стадий на бъбречна недостатъчност лекарството е противопоказано.

Лекарствени взаимодействия

В комбинация с теофилин (400 mg дневно) общият клирънс на цетиризин се намалява с 16%.

При терапевтични дози не се наблюдава взаимодействие с алкохол, но по време на лечението се препоръчва да се въздържа от употребата на етанол.

Условия за отпускане от аптеките

Предлага се без рецепта.

Условия за съхранение

Таблетките трябва да се съхраняват в оригиналната опаковка на място, недостъпно за деца, при температура не по-висока от 30 ° С. Пазете капките далеч от достъпа на деца при температура, която не надвишава 25 ° С. Срок на годност - 5 години.

Цена в аптеките

Цената на Zirtek за 1 пакет започва от 189 рубли.

Описанието, публикувано на тази страница, е опростена версия на официалната версия на анотацията към наркотика. Информацията е предоставена само за информационни цели и не е ръководство за самолечение. Преди да използвате лекарството, трябва да се консултирате с специалист и да прочетете инструкциите, одобрени от производителя.

Zirtek (цетиризин): подробни инструкции за употреба

Инструкции за употреба на Zirtek (цетиризин) в таблетки и капки

Zirtek е лекарство срещу алергии. Zirtek принадлежи към второто поколение антихистамини. Zirtek е особено полезен за алергични кожни лезии, тъй като лесно прониква във всички слоеве на кожата. Zirtek е едно от най-ефективните лекарства за лечение на алергии при деца. Zirtek може да се прилага при деца на възраст от 6 месеца. Zirtek не е пристрастяващ за разлика от други антихистамини (които обикновено причиняват привикване след 7-10 дни употреба). Zirtek има противовъзпалителен и антиалергичен ефект. Zirtek се предлага под формата на таблетки, както и капка за приложение вътре.

Кога трябва да се използва Zirtek (цетиризин)?

Как да приемате Zirtek?

Нежелани реакции при използване на Zirtek (цетиризин)

Има ли алергия към Zirtek (цетиризин)?

Цирtek по време на бременност

Специални инструкции относно употребата на Zirtek (цетиризин)

Кога трябва да се използва Zirtek?

Основните симптоми и лечение на предозирането на лекарството Zirtek (цетиризин)?

Взаимодействие на Zirtek с други лекарства

Експертно мнение на Полисмед

Каква форма на освобождаване е по-ефективна?

Приятелят посъветвал от алергия да пие Zirtek, но би било желателно да се знае кое е по-ефективно - таблетки или капки?

Бих искал веднага да отбележа, че най-добре е "да не се лекува всяка алергична болест" от "познат", но със специалист. В идеалния случай е добре да посетите алерголог, но обикновен терапевт може да предпише необходимия наркотик. Предимството на официално посещение на лекар е, че той е различен от проучване, което ще установи причината за алергии, при приложение на лекарството ще ви кажа как да го вземе, колко време на лечението, и какъв тип проблем - капки или таблетки Zirteka -podoydut повече от вас.

Как да дам правилно дете?

Внукът сключен договор варицелата лекар на сърбеж е назначен Зиртек и познати биха с сърбеж Fenistilom, бих искал да уточня, че по-добре за детето - Fenistil или Зиртек, или може да бъде подходящ Suprastin? Колко капки Цирtek може да се дават на деца с варицела и на каква възраст?

Ако говорим за ползите, които споменах препарати, както и за кое лекарство да се избере за деца, включително и до една година, безспорен лидер в това отношение е на Зиртек. Това е трето поколение лекарство, което има минимален брой нежелани реакции, главно почти без седативен ефект. Следователно, тя трябва да бъде променена на fenistil, а още повече на Suprastin, само ако изобщо не помага на детето.

Деца Tsetrina дозата се определя от тяхната възраст: деца от 6 месеца до една година да се предписва с 5 капки веднъж на ден, от година на 2 - може да е 5 капки два пъти дневно, от 2 до 6 години е по-добре да се по 10 капки на ден веднъж или разделени на две стъпки. Не се препоръчва новороденото Zirtek, тъй като безопасността му не е проучена.

Мога ли да го използвам по време на бременност / хранене?

По време на първата бременност, особено през третото тримесечие, страдах от сърбеж на кожата. Сега съм бременна за втори път, 1 триместър, много се страхувам, че отново ще има сърбеж. Мога ли да взема Цирtek да го елиминира?

В официалната инструкция на Zirtek се казва, че лекарството не се препоръчва за употреба по време на бременност и кърмене. Знаем, че някои бременни жени са използвали Zirtek, но не можем да препоръчаме да се използва. Трябва да се консултирате с лекар, алерголог, за да установите причината за този кожен сърбеж, най-вероятно той е свързан с промени в хранителните навици по време на бременност.

Как да го направя така?

Имам сезонни алергии и трябва да вземам антихистамини редовно през пролетта. Колко дни трябва да приема Цирtek, след като алерген-индуциращите растения цъфтят? Колко да съхранявате след отварянето на табела с таблетки - мога ли да го завърша през следващата година?

Терапевтичният ефект от курса на Zirtek се запазва след период от най-малко 3 дни. Обаче фактът, че растенията, причиняващи алергии, престават да цъфтят изобщо не гарантират, че няма останали алергени във въздуха. Поради това е възможно да приемете Zirtek за още 1-2 седмици.

По отношение на срока на годност, блистер с хапчета може да се съхранява до датата на годност, който е на 5 години, така че е възможно, че ще бъде в състояние да "изпие" оставащата подготовката за следващата година.

Какво е по-добре - Цирtek или аналози?

Алергологът назначи Зиртек, а когато дойдохме в аптеката, се оказа, че няма лекарство. Фармацевтът започва да предлага аналозите на този наркотик - Ериус и Зодак. Не знаем обаче кое от горните е по-добре: Зодак, Цетстрин или Ериус. В допълнение, всички те са доста скъпи, може би е по-добре да купите Zirtek Claritin вместо това?

Във всички изброени от вас препарати, с изключение на Claritin, активното вещество е цетиризин, така че няма съществена разлика в действието им. Claritin се отнася и за антихистаминови лекарства от второ поколение, въпреки че ефективността не е много по-ниска от другите, споменати ви лекарства.

Кое е най-доброто от всички тези наркотици (Цетрин, Зодак или Ериус) не може да се каже точно: някой е по-добре помогнат от едно лекарство, някой е по-добър от друг. Общата препоръка при покупка на тези средства: опитайте се да вземете първоначалните средства, а не генеричните продукти на индийското или китайското производство.

Zirtek капки: инструкции за употреба, противопоказания

Алергична реакция към храната или някои растения може да бъде диагностицирана както при деца, така и при възрастни. Признаци на алергия донесе огромен дискомфорт и може да бъдат животозастрашаващи, така антихистамини (алергия) препарати са просто незаменими - до такава категория на наркотици включва Зиртек капки.

Zirtek съдържа цетиризин. Този компонент на лекарството блокира хистамин Н1 рецепторите, въпреки че има антипрутичен ефект, намалява пропускливостта на кръвоносните съдове и предотвратява влизането на ескуда в тъканите. Поради такива свойства на капките, възможно е да се отървете от неприятни симптоми на алергия.

Състав и фармакологични свойства

Основният компонент на лекарството е цитиризин хидрохлорид. В 1 ml от лекарството се съдържа в доза от 10 mg. Освен това, в състава са помощни съставки като оцетна киселина, глицерол, захарин и натриев ацетат, вода, пропилей гликол, и метил парахидроксибензоат.

Механизмът на действие на антиалергичното средство е насочен към намаляване на чувствителността на хистамин Н1 рецепторите, като по този начин се ограничава освобождаването на медиатори на възпалителния процес. Получаването на Zirteka спира миграцията на възпалителни клетки директно в алергичната зона.

Когато се получава орално приемане, бързата абсорбция на цитиризин хидрохлорид от лигавиците, най-висока концентрация в кръвта се наблюдава след 1 час от времето на прилагане. Едновременното приемане на храна може да забави скоростта на абсорбция на активното вещество, което не се отразява в концентрацията му в кръвта.

Асоциацията на цетиризин с албумин е 93%. Съставките на лекарството "Циртек" проникват в кърмата.

По време на прилагането на капки, настъпва дезактивиране на еозинофилите и пропускливостта на малките съдове намалява. Лекарството ви позволява да премахнете спазмите на мускулната тъкан и да предотвратите появата на подуване.

При продължително приемане на Zirtek не се наблюдава устойчивост на алергени към лекарството, основният компонент почти не се трансформира в чернодробните клетки. Терапевтичната ефективност на лекарството се поддържа в продължение на три дни след края на приложението му.

Какви са ползите от капките от Zyrtec?

Лекарството с атистистамин помага за елиминиране на симптомите на алергия Приемайте Zirtek капки препоръчва, когато:

  • алергичен ринит (сезонни или през цялата година);
  • конюнктивит с алергичен характер;
  • увеличено разкъсване, оток на конюнктивата;
  • обриви за вида уртикария;
  • Отокът на Куинк;
  • дерматози с алергична природа, придружени със сърбеж, обрив.

Zirtek капки: ръководство за употреба за деца

За лечение на деца на възраст от 6 месеца се препоръчват капки за орално приложение.

За бебета от 6 месеца. до 12 месеца. дневната доза е 2,5 mg, което съответства на 5 капки от лекарството, приемайте антихистамин всеки ден.

За деца от 12 месеца. до 24 месеца. приемане на 5 капачки. Zirteka два пъти през деня.

За деца на възраст от 2 до 6 години се налага да пие 5 капки. наркотици два пъти дневно или да приемате дневна доза едновременно.

За деца над 6 години дневната доза Zirtek е 10 mg, което съответства на 20 таблетки. Препоръчва се лекарството да се приема в една или две дози.

Как да приемате Zyrtec капки възрастни

На възрастни се препоръчва да приемат Zirtek в доза от 10 mg, приета веднъж.

Доста често дозата от 5 mg може да бъде достатъчна, за да се постигне очакваният терапевтичен ефект.

Характеристики на приложението при бъбречна недостатъчност

Ако е необходимо да вземете лекарството от пациенти с нарушена бъбречна функция, се препоръчва да се коригира дневната доза, като се вземе предвид креатиновия клирънс (CC).

Ако QC е 30 до 49 ml / min, препоръчва се да се вземат капки в доза от 5 mg веднъж дневно през целия ден.

При QC стойност от 10 до 29 ml / min, е необходимо да се вземат 5 mg от лекарството на всеки 48 часа.

Противопоказания

Антилергични капки не са предписани:

  • по време на бременност и кърмене;
  • деца под 6 месеца;
  • с прекомерна чувствителност към основния компонент на лекарството или към хидроксисин.

С изключително внимание, антихистаминът се предписва на пациенти в напреднала възраст, което се обяснява с високата вероятност за намаляване на скоростта на гломерулна филтрация.

свръх доза

При приемането на лекарството в дози над 50 mg вероятността за проявяване на редица патологични признаци е висока:

  • затруднения по време на процеса на уриниране;
  • мидриаза;
  • прекомерна раздразнителност и тревожност;
  • усещане за сухота в устата;
  • летаргия;
  • нарушение на храносмилателния тракт (запек);
  • тахикардия.

При признаци на предозиране се препоръчва незабавно да се прекрати приема на лекарствен продукт, да се проведе процедура на измиване на стомаха с последващо приемане на ентеросорбенти.

Нежелани реакции

Капките на Zirtek се понасят добре както от възрастни, така и от деца, много положителни отговори показват това. Но, както всяко лекарство, не се изключва появата на нежелани реакции. За да се избегнат усложнения по време на лечението, струва си да се обърне внимание на редица възможни нарушения.

На фона на приемането на лекарството могат да се наблюдават такива реакции:

  1. ЦНС: летаргия, главоболие; много рядко диагностицирана мигрена или тежка замаяност;
  2. Стомашно-чревен тракт: сухота в устата, диария;
  3. Алергии: обрив по кожата, копривна треска, силен сърбеж, ангиоедем.

Специални инструкции

По време на употребата на лекарството в препоръчваната доза, ефектът на алкохолните напитки върху тялото не се увеличава (при ниво на алкохол в кръвта по-малко от 0,5 g / l). Не трябва да злоупотребявате с алкохол, докато приемате антихистамини.

При наблюдение на терапевтичната доза на лекарството (10 mg), не е намерен ефект върху психомоторния отговор.

Zirtek за лечение на алергии

Zirtek е антиалергично лекарство, чиято основна активна съставка е цетиризин.

Антихистаминовите свойства на лекарството се основават на превенцията на действието на хистамин, основен медиатор на възпалението и алергията.

Как работи

Хистаминът е съединение, произведено от мастните клетки, когато се задействат защитните механизми на тялото.

Мастните клетки се намират в почти всички тъкани на тялото.

Когато алергенът навлезе в тялото, мастните клетки активират и започват да освобождават хистамин.

Хистаминът се свързва със специфични Н1-рецептори, като по този начин причинява отговор на тялото, проявяван от всички симптоми на алергия.

Има поток от кръв към местата, които влизат в контакт с алергена, и освобождаването на други възпалителни и алергични медиатори.

Така че, със сенна хрема, лигавицата на очите, носа и кожата се възпаляват, което се проявява:

Цетиризин, част от zyretek, блокира H1-хистаминовите рецептори.

В резултат на това хистаминът се освобождава от мастоцитите, но се предотвратява свързването му с рецепторите.

Резултатът е намаляване на симптомите на алергия.

Също така, цетиризин намалява секрецията на други възпалителни медиатори, които участват в късните фази на алергично възпаление.

Други терапевтични ефекти на цетиризин:

  • деконгестант (намалява пропускливостта на капилярите);
  • спазмолитично действие (допринася за елиминирането на бронхиалния спазъм при бронхиална астма);
  • сърбеж.

Фармакокинетика

Лекарството започва да действа 20-30 минути след поглъщането, след 60 минути достига максималната концентрация на цетиризин в кръвта.

Индикаторите за прием не се влияят от едновременното използване на храната, но в известна степен забавят този процес.

Свързването с плазмените протеини, цетиризин не прониква вътре клетъчни структури, не се натрупват в тялото по време на приема на лекарството в доза от 10 мг / ден.

Цетиризин практически не се отлага в черния дроб. Полуживотът на компонента при възрастен след единична доза е около 10 часа.

Времето на полуживот на цетиризин в други клинични случаи:

  • 6 часа - за деца 6-12 години;
  • 5 часа - при деца от 2 до 6 години;
  • 30 часа при пациенти с нарушена бъбречна функция и пациенти на хемодиализа;
  • 15 часа - с чернодробни заболявания.

свидетелство

Показания за употреба на zirtek могат да бъдат:

  1. сенна хрема (сенна хрема);
  2. уртикария, включително придобита идиопатична форма;
  3. други алергични дерматози, придружени от обрив и сърбеж;
  4. целогодишен / сезонен алергичен ринит, придружен от ринорея и кихане;
  5. целогодишен / сезонен алергичен конюнктивит, характеризиращ се със сърбеж и зачервяване на конюнктивата, лакримация;
  6. хранителна алергия;
  7. лекарствена алергия;
  8. Ангиоедем.

Противопоказания

Zirtek не се прилага:

  1. с повишена индивидуална чувствителност към компонентите на лекарството или към хидроксисин;
  2. по време на бременност и кърмене;
  3. при деца под 6 месеца.

Формуляр за издаване и техните характеристики

Zirtek се предлага в две форми:

  1. таблетки за вътрешно приложение, филмирани за 7 и 10 таблетки в опаковка;
  2. капки за вътрешна употреба в 10 и 20 ml флакони.

капки

В 1 ml капки съдържа 10 mg цетиризин хидрохлорид.

Капки от алергии zirtek се приемат в неразредена форма, измити с вода.

Но ако специфичният вкус и мирис на капки не се понасят добре, по-добре е продуктът да се разрежда в малко количество вода.

В разредена форма се препоръчва да се даде наркотикът на деца.

таблетки

В 1 таблетка от лекарството съдържа 10 mg цетиризин хидрохлорид, което е еквивалентно на дневната доза на лекарството за възрастен.

Таблетките се използват в препоръчваната доза, поглъщат се цели.

Не е необходимо да крекирате или по други начини да смилате лекарството.

Ако се предписва доза от 5 mg, таблетката се разгражда от лентата от едната страна.

Инструкции за употреба Zirtek от алергии

Zirtek под формата на таблетки се предписва:

  • възрастни на таблетка (10 mg) на ден;
  • деца от 3 до 6 години се препоръчват за ½ таблетки (5 mg) на ден.

Курсът на лечението се избира индивидуално в зависимост от степента на тежест на заболяването, средно 7 дни.

Във формата на капки от цирк,

  1. възрастни 20 капки (10 mg) на ден;
  2. деца от 2 до 6 години - 10 капки (5 mg) на ден;
  3. Деца от 1 до 2 години се препоръчват на 5 капки (2,5 mg) два пъти дневно;
  4. от 6 месеца до 1 година - 5 капки (2,5 mg) веднъж дневно.

Оптимално е да приемате лекарството преди лягане (от 21-00 до 23-00 през зимата и от 22-00 до 00-00 през лятото), тъй като в този момент се освобождава максималното количество хистамин.

Ако се назначава двойно назначение на ден, то лекарството трябва да се приема сутрин и вечер с 12-часов интервал между дозите.

Ако няма възможност да вземете zirtek в оптималните часове, прилагането на лекарството може да бъде пренасрочено във всяко удобно време.

За да се осигури бърз ефект, лекарството трябва да се приема един час преди хранене или един час след хранене.

Едновременната употреба с храна забавя абсорбцията, съответно, и ефекта на лекарството.

Измийте с 100 ml вода.

Ако лекарят е предписал алергенни тестове за определяне на алергена, спрете да приемате лекарството 3 дни преди анализа - в противен случай получените данни ще бъдат ненадеждни.

Специални инструкции

По време на целия период на лечение, трябва да се въздържате от пиене на алкохол.

С повишено внимание прилагайте лекарството на пациенти, които могат да забавят урината.

Такива явления могат да възникнат:

  • с хиперплазия на простатата;
  • с увреждания на гръбначния мозък.

Ако задържането на урина се случи на фона на zirtek, се изисква незабавно изтегляне на лекарството.

Видео: Начини да се отървете от реакцията на алерген

Страничен ефект и свръхдоза наркотици

Сред страничните ефекти на zirtek се отбелязва:

  • сухота в устата;
  • мигрена и главоболие, замайване;
  • гадене;
  • диария;
  • кожен обрив и сърбеж;
  • сънливост.

При едно приемане на zirtek при доза от 50 mg или повече се отбелязват следните признаци на предозиране:

  • обща слабост и неразположение;
  • сухота в устата;
  • разширени ученици;
  • повишен сърдечен ритъм;
  • тревожност и раздразнителност;
  • сънливост;
  • задържане на урина;
  • запек.

Ако голяма доза от лекарството се приема по-малко от час преди това, стомаха се измива.

Ако е изтекъл повече време, изплакването на стомаха няма смисъл. Сорбенти (ентеросгел, активен въглен) и други препарати за симптоматично лечение са предписани.

Кога те дават инжекции за новото поколение алергии? Прочетете тук.

Задайте на децата

Лекарството се предписва на деца от 6 месеца.

Преди тази възраст приемането на zirtek е противопоказано.

При деца под 6-годишна възраст се препоръчва да използват капки, при пациенти на възраст над шест години могат да се предписват капки и таблетки.

Zirtek може да се прилага при деца при лечение на алергично възпаление, както и за профилактични цели преди ваксинацията (ако детето е предразположено към алергични реакции).

Многобройни клинични проучвания потвърждават ефективността и безопасността на лекарството при малки деца.

Капките не съдържат алкохол и сорбитол, вредни багрила и аромати.

Препоръчва се бебето да се разрежда с малко количество кърма или млечна формула, дадена в началото на храненето.

По-големите деца могат да разреждат капки в малко количество вода.

Zirtek с алергии при дете под 1 година се използва с изключително внимание.

Ако след прием е отбелязан с летаргия, прекомерна сънливост и дихателна недостатъчност, трябва да спрете лечението и спешно да се консултирате с лекар!

Седативно действие

Антихистамините от първото поколение се характеризират с подчертан страничен ефект върху централната нервна система.

Те причиняват:

При употреба на лекарства от тази група е противопоказано:

  1. да се зад волана;
  2. работа с различни устройства и механизми;
  3. и в други области на дейност, които изискват концентрация на внимание.

Антихистамините от новото, второ поколение не подтискат нервната система и не предизвикват седиране.

Рядко след приемането на zirtek се отбелязва сънливост, която може да се дължи на индивидуалната свръхчувствителност на организма към компонентите на лекарството.

Специални инструкции за употреба на лекарството

  1. с изключително внимание трябва да се използват zirtek шофьори и хора, които управляват сложни устройства и механизми, защото поради индивидуална свръхчувствителност към лекарството, появата на сънливост;
  2. Алкохолът не влияе на ефекта на лекарството, но може да влоши нежеланите му ефекти. Поради това по време на лечението е по-добре да се въздържате от пиене на алкохол;
  3. Цирtek не е пристрастяващ, той може да се използва дълго време. В този случай терапевтичният ефект на лекарството и неговата ефективност не се понижават;
  4. лекарството не се използва по време на бременност и кърмене (цетиризин се абсорбира в майчиното мляко);
  5. Лекарството се прилага с повишено внимание при пациенти в старческа възраст и пациенти с бъбречна недостатъчност. В първия случай zirtek се предписва в обичайни дози, във втория - дозата се намалява наполовина;
  6. препоръчваната продължителност на терапевтичния курс е от 7 до 10 дни. Ако пациентът страда от сезонни алергии или чести алергични реакции, е необходима дългосрочна терапия: лекарството се предписва за курсове от 3 седмици със седмична почивка.

Съвместимост с други лекарства

Лекарството е съвместимо с:

  • азитромицин;
  • кетоконазол;
  • глипизид;
  • циметидин.

Едновременното им приложение не влияе върху бионаличността и действието на лекарствата.

С изключително внимание, прилагайте zirtek едновременно с теофилин.

Последният забавя скоростта на приспадане на zirtek, съответно терапевтичният ефект на цетиризин трае 2-4 часа по-дълго.

Ритонавир повишава концентрацията на цетиризин в кръвта с 40%.

При едновременно прилагане на лекарството, намаляването на дозата на цетиризин е показано наполовина.

Ценова политика

  • Zirtek под формата на таблетки (7 таблетки в опаковка) струва около 210-250 рубли;
  • цената на бутилка с капки от 10 мл варира от 340 до 450 рубли.

Как да се отървем от алергии у дома? Отговорът е в статията.

Интересувате ли се от цената на алергиите от трето поколение? Прочетете нататък.

аналози

Аналозите на zirtek са:

Зиртек

Описанието е актуално 09.09.2016

  • Латино име: Зиртек
  • ATX код: R06AE07
  • Активна съставка: цетиризин
  • производител: USS Farshim SA, Швейцария (таблетки) Eisika Pharmaceuticals SRL за "USB Фарма SA", Италия / Белгия (капки)

структура

Всяка таблетка съдържа 10 mg активно вещество цетиризин дихидрохлорид и помощни съставки:

  • 37 mg микроцелулоза;
  • 66.4 mg лактоза монохидрат;
  • 0,6 mg колоиден силициев диоксид;
  • 1,25 mg магнезиев стеарат.

Филмовата мембрана се състои от 1.078 mg титанов диоксид, 2.156 mg хипромелоза и 3.45 mg макрогол 400.

1 ml капки съдържа активното вещество в количество от 10 mg и ексципиенти:

  • 250 mg глицерол;
  • 350 mg пропиленгликол;
  • 10 mg натриев захаринат;
  • 1,35 mg метилпарабензен;
  • 0.15 mg пропил-парабензол;
  • 10 mg натриев ацетатт;
  • 0.53 mg оцетна киселина;
  • до 1 ml пречистена вода.

Форма на издаване

Лекарството се предлага в две фармакологични форми:

  • Таблетките са покрити с капак. Това са бели продълговати таблетки с изпъкнали повърхности, с риск от едната страна и гравирани с буквата "Y" от двете страни на рисковете. 7 или 10 таблетки се поставят в блистера, 1 блистер (7 или 10 таблетки) или 2 блистера (10 таблетки) се поставят в картонен сноп.
  • Цирtek пада. Външно е ясна течност, без цвят. Характерен за миризмата на оцетна киселина. Течността се излива в 10 или 20 ml в бутилки от тъмно стъкло, плътно ukuporennyh. В картонената опаковка освен бутилката е поставена капкомера.

Фармакологично действие

Наркотикът има антихистамин действие, следователно е взето, за да се отърве алергии.

Фармакодинамика и фармакокинетика

фармакодинамика

Цетиризин, активното вещество на Zirtek, е конкурентен антагонист на хистамин. Неговият ефект се дължи на способността да се блокират Н1-хистаминовите рецептори.

Клинични прояви на действие цетиризин:

  • се премахва сърбеж;
  • намалява количеството ексудат;
  • скоростта на клетъчната миграция намалява кръв, за които е характерно участието в алергични реакции (еозинофили, неутрофили и базофили);
  • мембраните на мастоцитите са стабилизирани;
  • пропускливостта на малките плавателни съдове намалява;
  • спазмите на гладките мускули се отстраняват;
  • е предотвратенооток на тъканите;
  • Кожната реакция на някои алергени се елиминира (с въвеждането на специфични антигени или хистамин, охлаждане на кожата);
  • на лесни етапи бронхиална астма тежестта на индуцираната от хистамин бронхоконстрикция намалява.

Фармакокинетика

След като се приеме лекарството, то бързо се абсорбира от храносмилателния тракт в кръвния поток и се свързва приблизително с 93% с плазмените протеини. Когато се използва едновременно с храна, скоростта на абсорбция става по-ниска, но обемът на абсорбираното вещество не се променя.

Ефектът се проявява след 20-60 минути след еднократна доза и продължава повече от един ден. Максималната концентрация в плазмата се достига след 1-1,5 часа след приема.

метаболизъм се получава чрез О-деалкилиране. Полученият метаболит няма фармакологична активност.

Времето на полуразпад от тялото зависи от възрастта:

  • при възрастни трае 10 часа;
  • при деца 6-12 години - 6 часа;
  • на възраст от 2 до 6 години - 5 часа;
  • при деца от 6 месеца до 2 години - 3,1 часа.

2/3 от приетата доза не се променя от бъбреците. Също така, значителна роля при отстраняването на лекарството играе черния дроб. Ето защо при хронични чернодробни заболявания полуживотът нараства с коефициент 1,5 и със средна степен бъбречна недостатъчност - 3 пъти.

Индикации за употреба

Лекарството може да се предписва при такива условия:

Противопоказания

Противопоказания за приложение на Zirtek:

  • прекомерна чувствителност към някоя от съставките на лекарството, индивидуална непоносимост;
  • тежък бъбречна недостатъчност;
  • периоди от бременността и кърмене;
  • деца до шест месеца.

С повишено внимание назначете лекарство при такива условия:

  • хроничен бъбречна недостатъчност средна степен;
  • напреднала възраст;
  • епилепсия, повишена конвулсивна готовност;
  • Наличието на фактори, предразполагащи към задържане на урина.

Допълнителни противопоказания за таблетките Zirtek:

  • нетолерантност галактоза;
  • синдром на малабсорбция, по-специално глюкоза-галактоза;
  • възраст е по-малко от 6 години.

Странични ефекти

Странични ефекти Zirteka могат да се разделят на такива, които често са (не по-малко от 1 на 10 души, приемащи лекарството), често (от 1 10-100), редки (1 100-1000), редки (1 от 1000- 10000), много рядко (по-малко от един на 10 000).

Такива нежелани реакции често се наблюдават:

Такива нежелани реакции се появяват рядко:

Нежелани реакции, които са редки:

  • периферен оток;
  • уртикария;
  • повишаване на показателите за функционални чернодробни тестове (активност на трансаминазите, алкална фосфатаза, концентрация на билирубин);
  • повишаване на теглото;
  • тахикардия;
  • объркване, халюцинации;
  • агресия;
  • депресия;
  • нарушения на съня;
  • конвулсии;
  • реакции на свръхчувствителност.

Много рядко има такива последици от лечението с Zirtek:

Също така, такива реакции могат да възникнат (няма данни за това колко често се случват):

  • увеличаване апетит;
  • задържане на урина;
  • световъртеж;
  • суицидни мисли;
  • паметта, дори и преди амнезия.

Инструкции за употреба Zirtek (Метод и дозировка)

Дозата зависи от възрастта на пациента. Също така се има предвид състоянието на организма, например, наличието и степента бъбречна недостатъчност.

В повечето случаи дневната доза се приема едновременно. Метод на приложение - отвътре (и за двете форми).

Колко дни да вземете лекарството, лекарят решава, предвид диагнозата и тежестта на алергичната реакция.

Zirtek капки, инструкции за употреба

Дозировка на лекарството в капчици в зависимост от възрастта:

  • възрастни и деца над 6 години се предписват като начална доза от 10 капки от лекарството, след което, ако е необходимо, да се увеличат до 20 капки;
  • Деца под 6-годишна възраст, но по-големи от 2 години са показани, като приемат 5 капки два пъти дневно или 10 капки в даден момент;
  • на възраст от един до две вземат 5 капки 1-2 пъти на ден;
  • Капките за деца от шест месеца до една година се предписват в доза от 5 капки;
  • пациенти с чернодробна недостатъчносттата Дозата се избира, като се взема предвид клирънса на креатинина. Ако това е дете, при коригиране на дозата се взема предвид и теглото му.

Таблетки Zirtek, инструкции за употреба

Дозата на таблетките се изчислява по подобен начин:

  • възрастни и деца от 6 години - от половината от таблетката (начална доза), е възможно дозата да се увеличи до таблетки на ден;
  • до 6 години, не се предписва лекарство под формата на таблетки.

Инструкции за употреба Zirteka за деца

Анотацията на лекарството, предоставена от производителя, показва, че само Zirtek на капки се използва за лечение на пациенти в детска възраст. В този случай капките се дозират на децата, в зависимост от възрастта.

Дозировка за деца:

  • 5 капки на възраст от 6 месеца до една година;
  • 5 капки 1-2 пъти - от 1 до 2 години;
  • 10 капки дневно наведнъж или разделени на две дози - от 2 до 6 години;
  • При по-големи деца се предписва същата доза, както при възрастни.

Как да вземете капки на деца е малко по-различно от начина, по който възрастните го използват. Децата могат да приемат капки като сироп (вътре, леко разреждащи се с вода), но до една година Цирtek може да бъде назначен като капка в носа. В този случай те се впръскват с капка във всяка ноздра, като първо ги очистват.

Лечението продължава, докато симптомите се спрат алергии.

свръх доза

Предозиране възниква, когато еднократна доза от лекарството в доза, надвишаваща дневната доза няколко пъти.

Симптоми, характерни за приемането на около 50 mg от лекарството (5 таблетки или 100 капки):

Ако се приеме доза, надхвърляща обичайната доза, веднага измийте стомаха или предизвикайте повръщане. Можете също да дадете активен въглен. специфичен противоотрова не съществува, поради което е възможно само симптоматично лечение. поведение хемодиализа с предозиране неефективно.

взаимодействие

Взаимодействие Zirtek с други лекарства:

  • с Tiofillinom - общият клирънс на цетиризин намалява с 16%;
  • с ритонавир - AUC на цетиризин се увеличава с 40%, и ритановир намалява с 11%;
  • с зопиклон, Bupreporfinom - взаимно подсилват действието си, което се проявява в депресията на централната нервна система;
  • с диазепам - взаимно подсилване на ефекта върху нервната система, в резултат на което нейното функциониране се влошава, скоростта на реакцията намалява.

Условия за продажба

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява на хладно място недостъпно за деца.

Дата на изтичане на срока

Специални инструкции

Необходимо е да се полагат специални грижи, когато се предписва наркотик на лица с предразполагащи фактори задържане на урина (увреждане на гръбначния мозък, простатна хиперплазия), тъй като цетиризин увеличава вероятността от това усложнение.

Препоръчва се по време на лечението да се избегне управлението на транспорта и дейности, които изискват висока концентрация на внимание и висока степен на реакция.

Не предписвайте лекарството на деца под една година, които са в група с висок риск от развитие синдром на внезапна смърт (най- синдром на сънна апнея, пушещи майки или бавачки, недоносени бебета и т.н.).

деца

Zirtek за деца се използва много широко. Отзивите на Zirtek в капки за деца показват, че ако се прилагат по начина, препоръчан от инструкцията, ефектът ще бъде висок и рискът от нежелани последици е минимален.

новородени

Не е противопоказано да предписвате наркотик за бебета на възраст до 6 месеца.

С алкохол

Не е желателно да се комбинира алкохол и Zirtek, тъй като алкохолът увеличава риска от потискане на централната нервна система.

Zirtek по време на бременност и кърмене

Проучвания върху ефектите от приемането на лекарства по време на бременност се извършват само при животни. Нямаше ефект върху развитието на плода и хода на бременността. Но поради липсата на информация за безопасността на човешкия зародиш на бременни жени не се предписва лекарство.

Цетиризин, активната съставка, когато приема лекарството от жена по време на кърмене, се екскретира в кърмата. Ето защо, ако лекарят предписва това лекарство, той трябва да предупреди за необходимостта от спиране на кърменето за периода на лечението.

Аналози на Циртек

Аналозите на Циртек са:

Аналози се произвеждат в такива дозирани форми като таблетки, сироп, мехлем (за кожни прояви алергии), капка.

Цената на аналозите на Zirtec за деца обикновено е по-ниска от цената на Zirteka, но в повечето случаи има по-високи нива на бионаличност и степен на усвояване. Той също така е подложен на повече клинични проучвания, което показва по-голяма безопасност на употребата.

Кое е по-добре - Циртек или Кларитин?

Claritin има по-изразен ефект, има по-малко странични ефекти, тъй като принадлежи към третото поколение. Но активните вещества са различни, така че трябва да се съсредоточите върху това, което е най-добро за всеки отделен случай.

Кое е по-добро - Цирtek или Фенистил?

fenistil има повече противопоказания. Зиртек действа по-дълго и по-избирателно.

Кое е по-добре - Cetirinax или Zirtek?

Активното вещество е същото, но Tsetirinak е генерично, а не оригинално лекарство и се предлага само под формата на таблетки, което създава трудности при лечението на деца. Цената е по-ниска от тази на Циртек.

Зиртек или Зодак - какво е по-добре?

Разликата между Zirtek и Zodaka малък. бионаличност Zodaka малко по-високи от Zirtek (съответно 99% и 93%). Също така Zodak за 2-5 часа бързо се екскретира от тялото.

Zodak струва по-евтино. Но оригиналното и изследвано лекарство и следователно с по-малко противопоказания е Цирtek.

Кое е по-добро - Цирtek или Ериус?

Zirtek принадлежи към второто поколение наркотици и Aerius до третото. Той не може да проникне в кръвно-мозъчната бариера, поради което не предизвиква странични ефекти, свързани със седацията, и не пречи на координацията на движението. Но това е много по-скъпо.

Отзиви за Цирtek

Отзиви за Zirtek в таблетки и капки, предимно положителни. То помага да се справим алергии, с нежелани реакции, които не са много чести. Капките са много ефективни и относително безопасни дори и за деца. Недостатъкът е високата цена в сравнение с аналозите.

Цена Zirteka, къде да купите

Можете да закупите лекарства за възрастни и деца в почти всяка аптека. Цената зависи от формата на освобождаване. Цената на Zirtek в таблетки в руските аптеки е 160-192 рубли. Цената на Zirtek в капки е 270-300 рубли. Цената на Zirteka в Украйна за таблетки е около 260 UAH, а капките струват 300-350 UAH.

Интересни Статии

Храносмилателния Алергия